poniedziałek, 23 grudnia 2013

Jaskinie jako płótna - czyli paleolitu część III


Geißenklösterle

 Ta jaskinia słynęła do tej pory z jednego, słynnego znaleziska - Adoranta. Wszystko zmieniło się kiedy ostatnio w Journal of Human Evolution naukowcy z Oxfordu oraz Tybingi opublikowali nowe daty radiowęglowe co pozwoliło przesunąć wstecz czas funkcjonowania kultury oryniackiej na 42,000-43,000 tys. lat temu. Nowe daty uzyskali dzięki dokładniejszemu usuwaniu zanieczyszczeń z próbek. Jest to przełomowe odkrycie, jednak podczas nauki do matury z historii sztuki, lepiej posługiwać się ustalonymi od dawien dawna ramami czasowymi, ponieważ być może egzaminujący nas nauczyciele nie śledzą archeologicznych newsów. Potraktujmy to jako ciekawostkę :) Wracając do Adoranta. Jest to płaskorzeźba mężczyzny wykonana w kości słoniowej, datowana na 32,000-35,000 tys. lat wstecz. Postać Adoranta jest szczególnie interesująca, ponieważ ozdobiono ją dwustronnie. Z jednej strony mamy wizerunek człowieka, a z drugiej nacięcia zrobione krzemieniem. Krawędzie płytki są nacięte w równych odstępach, naukowcy podejrzewają, że może to być rodzaj prehistorycznego kalkulatora.


 


Font-de-Gaume

Jaskinia odkryta została w 1901 roku w Dordogne, we Francji. Zdobiona jest malowidłami i rytami, które niestety zachowały się w złym stanie. Dzięki oczyszczeniu ścian w 1968 odkryto na szczęście i w porę zabezpieczono przed zniszczeniem liczne przedstawienia bizonów. Datowane są one na koniec okresu solutrejskiego (ok. 15 000 p.n.e.) lub późny okres magdaleński (ok.11 000 p.n.e.).




 Lascaux (!)

Na tą jaskinię radzę zwrócić szczególną uwagę. W zasadzie do matury z historii sztuki, wystarczy, że będziecie kojarzyli wyłącznie Lascaux i Altamire. 

 Polecam wirtualne zwiedzanie: http://www.lascaux.culture.fr/

Jaskinia została przypadkowo odkryta przez dwóch chłopców, w 1940 roku. Malowidła datowane są na wczesny okres kultury magdaleńskiej (17,000-15,000 lat wstecz). Głównie przedstawiają one zwierzęta roślinożerne (jelenie, byki, bizony i konie). Według naukowców rysunki powstawały w dużych odstępach czasowych, widać doskonalenie się kreski paleolitycznych artystów. Najsłynniejsza z sal to Sala Byków, w której przedstawione są cztery monumentalne byki, obrysowane czarnym, grubym konturem wypełnionym plamami czerwieni i czerni. Artysta pokazuje z profilu biegnącego byka, którego rogi ukazane są z przodu. W Lascaux znajduje się również największy fryz (tutaj to słowo zostało użyte, w znaczeniu: ornament w postaci poziomego pasa, zdobiący np. ściany) który przedstawia trzy zwierzęta: konia, byka i rena. Postać człowieka pojawia się rzadko i rysowana jest w prymitywny sposób.











Vogelherd

Ta znajdująca się w Niemczech jaskinia słynie z odnalezionych w niej figurek przedstawiających zwierzęta. Znaleziska te pochodzą z kultury oryniackiej.


 Lew


 Koń


 Mamut
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz