poniedziałek, 23 grudnia 2013

Jaskinie jako płótna - czyli paleolitu część IV


Altamira

Jaskinia znajduje się w górach Kantabryjskich w północnej Hiszpanii. Oficjalnie odkryta została przez archeologa-amatora Marcelino de Sautuola w 1879 roku - w rzeczywistości to jego córka zauważyła malowidła, podczas gdy de Sautuola szukał kości i ceramiki na ziemi. Z początku naukowcy podchodzili sceptycznie do odkrycia. Niektórzy twierdzili, że archeolog-amator został nabrany, a rysunki są spreparowane, a wielu innych oskarżało samego de Sautuole o fałszerstwo. W latach 40. zaczęła rozwijać się metoda radiowęglowa i autentyczność malowideł w Altamirze została pewnie potwierdzona i datowana na okres kultury magdaleńskiej. W głównej części jaskini odnaleziono kilkanaście bizonów, jeleni, saren, koni i koziorożców, oraz znaki geometryczne, malowane w trzech kolorach: czerwieni, czerni i fiolecie. Artysta wykorzystywał naturalną rzeźbę skalną, jej wybrzuszenia i załamania, malując na nich sylwetki bizonów i różnych pozycjach. 








Pech-Merle

Jaskinia zawiera malowidła z okresu grawieckiego i magdaleńskiego. Została odkryta przez dwóch nastolatków w 1922 roku. Do tej pory naliczono 700 rysunków, w tym 70 przedstawia zwierzęta w tym 26 mamutów, 13 żubrów, 9 koni i 4 jelenie. Najsłynniejszy i także najwspanialszy panel przedstawia dwa konie z odciskami ludzkich dłoni. W Sali Hieroglifów pośród plątaniny rytych linii, wykonanych palcami w mokrej glinie, można odnaleźć sylwetki trzech kobiet. W sumie w jaskini jest 28 postaci ludzkich.




Rouffignac

Ta jaskinia również znajduje się w departamencie Dordogne, we Francji, podobnie jak jaskinie La Madeleine i Lascaux. Rouffignac składa się z trzech poziomów o łącznej długości 10 km. Malowidła odkryte zostały w 1956 roku, mimo braku dat absolutnych, zaliczane są one do kultury magdaleńskiej. Jaskinie można zwiedzać podziemną kolejką.


Jaskinia Cosquera

Według mnie jest to jedna z najciekawszych jaskiń pod względem położenia. Usytuowana jest ona bowiem na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w pobliżu Marsylii. Najprawdopodobniej stanowiła sanktuarium, malowidła datowane są na 27,000-19,000 tys. lat temu. Oprócz zwierząt lądowych, pojawiają się również morskie (foki i alki). Jaskinie odkrył Henri Cosquer, zawodowy nurek i dyrektor szkoły nurkowania w 1985 roku. Swoje odkrycie upublicznił jednak dopiero w roku 1991, gdy w wejściu do jaskini zginęło trzech innych nurków. Czy chciał tym samym ochronić jaskinię przed turystyczną ''zagładą''? Wątpliwe, ponieważ jedyne wejście do jaskini to tunel o długości 175 metrów i wysokości nieprzekraczającej 1,10, który znajduje się 37 metrów pod poziomem wody (stanowi to dowód na podniesienie się poziomu Morza Śródziemnego w okresie od epoki paleolitu o ok.100m).





 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz